Vítejte na stránkách

Zázvor

(Zingiber officinale)

LÉČIVÉ ÚČINKY


Snižuje zánět v těle.

Zlepšuje trávení.

Ulevuje od ranních nevolností.

Pročišťuje krev.

Zbaví vás bolesti krku a kašli.

Pomáhá předcházet rakovině.

Odstraňuje pálení žáhy.

Tlumí bolest hlavy.

Zmírňuje menstruační bolesti.

Pomáhá při zácpě a plynatosti.


Původ zázvoru hledejte v tropické Asii, odkud ho do Evropy přivezli Španělé už v 9. století. Téměř okamžitě se stal oblíbenou pochutinou k dochucování mnoha jídel. V současné době se preferuje zejména díky jeho skvělým účinkům při nachlazení a bolestech v krku, má však i mnoho jiných účinků na naše zdraví.


Co zázvor obsahuje?

* fosfor

* hořčík

* sodík

* draslík

* zinek

* železo

* vitaminy C

* vitamin A

* vitamin B1 a B2

* aminokyseliny


Chřipka a nachlazení

Není lepšího léku na chřipku a nachlazení, jako je lipový čaj s medem, citronem a nastrouhaným syrovým zázvorem. Zázvor můžete nechat louhovat tak dlouho, jak chcete. Zahřeje vám celý organismus, vyvolá pocení, pročistí nosní dutiny a díky štiplavé chuti utiší bolest v krku. Pokud vám to nevadí, klidně můžete kousek zázvoru i sníst.


Bolesti

Pokud vás trápí časté bolesti hlavy, vyzkoušejte zázvor. Převařte ho spolu s troškou kajenského pepře a mátou. Ulevit by se vám mělo nejen při běžných bolestech hlavy, ale i při migréně. Pokud by vám takto připravený odvar nechutnal, dochuťte ho stévií nebo medem.


Bolesti zubů

Stačí rozžvýkat kousek zázvoru a bolest zubů by měla ustoupit. Tento recept se používá již celé generace. Zkusit můžete zázvor i povařit, vodu nechte vychladnout a použijte místo ústní vody. Úleva přichází velmi rychle.

Žaludeční problémy a ranní nevolnost

Pokud potřebujete uklidnit žaludek, vyzkoušejte zázvor, který lehce povaříte. V případě, že je na vás stále příliš štiplavý, dochuťte ho medem. Takto připravený zázvor vám pomůže zbavit se nadýmánía vyhnete se i ranním nevolnostem pokud jimi trpíte. Zázvorem si mohou pomoci i lidé trpící kinetózou.


Rakovina

Někteří vědci účinky zázvoru přirovnávají k chemoterapii. Nejnovější výzkumy potvrdily, že zázvor pomáhá usmrcovat rakovinné buňky a zastavuje jejich růst. Může za to látka, zvaná gingerol, která se v zázvoru nachází. Ta má mít antimetastázové účinky.


Hubnutí

Přítomnost gingerolu v zázvoru pozitivně ovlivňuje celkový metabolismus. Díky lepšímu spalování pak můžete hubnout mnohem rychleji.

Samozřejmě zázvor není zázrak, a pokud budete zázvorovým čajem zalévat bramborový salát se smaženým řízkem, hubnutí se nedostaví. Ale při úpravě jídelníčku a zvýšeném pohybu určitě při hubnutí pomůže.

Copyright © Všechna práva vyhrazena.