Vítejte na stránkách

Ketapang

(Terminalia catappa)

LÉČIVÉ ÚČINKY


  • Snižuje záněty
  • Pomáhá při hubnutí
  • Podporuje zdravé kosti
  • Zlepšuje imunitní systém
  • Podporuje zdraví mozku
  • Zabraňuje zácpě
  • Reguluje krevní tlak


Ketapang neboli indonéská ( indická) mandle, obsahujíe určité minerály, které jsou pro lidské zdraví velmi důležité, protože slouží jako kofaktory mnoha metabolických procesů v těle. Tyto plody obsahují několik minerálů a vitamínů, které plní důležité funkce a přidávají nutriční hodnoty, které pozitivně přispívají ke zdravému životu. Níže jsou uvedeny některé oblíbené zdravotní přínosy indonéských mandlí.


Snižuje zánět

Semeno plodů indických mandlí má obsah oleje, který má tendenci snižovat zánět v břišní dutině. Mandle obsahují dvě velmi esenciální mastné kyseliny, mezi které patří kyselina linolová a linolenová. Tyto dvě mastné kyseliny pomáhají snižovat záněty v celém těle. Mastné kyseliny také pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu a zlepšují zdravou pokožku a vlasy. Proto konzumace mandlí výrazně přispěje ke snížení zánětu v celém těle.


Pomáhá při hubnutí

Mononenasycený tuk, který je přítomen v indických mandlích, pomáhá uspokojit chuť k jídlu a snižuje množství jídla. Vláknina obsažená v indických mandlích pomáhá udržet vás sytými po dlouhou dobu. Vláknina v něm obsažená také napomáhá konzistentnímu pohybu střev, což přispívá ke snížení hmotnosti

Lidé, kteří pravidelně konzumují indické mandle, si s větší pravděpodobností udrží ideální váhu; proto je vhodné, abyste konzumovali indické mandle, protože výrazně přispívají k vašemu hubnutí.


Podporuje zdravé kosti

Indické mandle jsou bohatým zdrojem dietního fosforu, vitamínů a minerálů. Fosfor hraje důležitou roli při tvorbě kostí a opravě buněk v těle. Pravidelná a střídmá konzumace indických mandlí pomáhá při budování silných kostí a zubů díky jejich bohatství fosforu a vitamínů.


Zlepšuje imunitní systém

Výzkum ukázal, že plod indické mandle obsahuje zinek a mangan, které mimo jiné napomáhají správnému fungování imunitního systému a metabolismu tuků a sacharidů.

Mangan a zinek, které jsou základním minerálem nezbytným pro vývoj, růst a normální fungování našeho těla a pro správnou funkci imunitního systému, jsou obsaženy v indických mandlích, které z nich činí dobré ovoce pro vaše zdraví.


Podporuje zdraví mozku

Indická mandle je bohatým zdrojem mnoha živin, které přispívají ke správnému vývoji lidského mozku. Je považována za základní potravinu pro rostoucí děti. Toto ovoce obsahuje dvě důležité mozkové živiny, jako je L-karnitin a riboflavin, které výrazně pomáhají zvyšovat mozkovou aktivitu, což vede k novým nervovým drahám a snižuje výskyt Alzheimerovy choroby. Výzkumy prokázaly, že indická mandle ve stravě i jako olej je prospěšná pro celkové zdraví a správnou činnost nervové soustavy.


Předchází zácpě

Indické mandle jsou bohaté na vlákninu, která hodně přispívá k prevenci zácpy. Při konzumaci indických mandlí je nezbytné pít vodu, která pomůže urychlit trávicí proces a blahodárné účinky. Množství vlákniny obsažené ve 4 nebo 5 indických mandlích je dostatečné pro regulaci pohybů střev a trávicího systému. Pravidelná konzumace indických mandlí hodně pomáhá při prevenci zácpy.


Reguluje krevní tlak

Přítomnost draslíku v indických mandlích pomáhá při regulaci krevního tlaku a kontrole kolísání krevního tlaku. Další četné živiny v něm obsažené také pomáhají předcházet mnoha nedostatkům. Vyvážené minerální látky a vitamíny jsou potřebné pro zdravý životní styl, který brání tělu před stresem, úzkostí a zvýšeným krevním tlakem. Pravidelná konzumace indických mandlí pomáhá udržovat dobrou hladinu krevního tlaku.


Obecný popis: 

Terminalia catappa, velký tropický strom z čeledi olovnatých stromů Combretaceae, je přirozeně rozšířený v subtropických a tropických zónách Indického a Tichého oceánu a v mnoha zemích je široce vysazován jako okrasný strom. Rostlina pochází z indického subkontinentu přes jihovýchodní Asii, severní Austrálii a Novou Guineu až po tichomořské ostrovy. 


Rodové jméno pochází z latinského slova terminus, což znamená konec, protože listy jsou neseny na koncích výhonků. Specifické epiteton je malajské jméno pro tuto rostlinu. Některé druhy rodu Terminalia byly používány jako tradiční léky v zemích východní i západní Afriky k léčbě infekčních chorob. Vzrostlé stromy mají často pěkný okrasný vzhled. Komerční růst tohoto stromu pro produkci ořechů je v současné době minimální z velké části kvůli malé velikosti jader ořechů a obtížím při extrakci.


Mandle indická je rychle rostoucí, středně velký až velký, neozbrojený, poloopadavý, jednodomý strom dorůstající 25–40 m výšky s rozložitou, symetrickou korunou a přesleny vodorovných větví, tvořících patra připomínající kostru pagody. Rostlina roste v pobřežních houštinách, plážích, skalnatých pobřežích, písečných dunách, parcích, zahradách, okrajích mangrovových bažin, suchých nebo otevřených lesích poblíž potoků a mýtin. Rostlina se přizpůsobila širokému spektru půd se širokým rozsahem pH od 4 do 8, včetně lehce strukturovaných půd, vyvýšených písčitých a skalnatých pláží, brakických, slaných a alkalických písků nad vápencem, ale vyžaduje dobrou drenáž při pěstování na těžších jílovitých půdách. . Nesnáší podmáčené půdy. Nejlépe se mu daří na plném slunci a ve volně odvodněných, dobře provzdušněných, písčitých půdách, ale vydrží i záplavy, jaké se vyskytují na Floridě. Rostlina má rozložitý, vláknitý, postranní kořenový systém blízko povrchu, i když tento druh je normálně zakořeněný hluboko v písku. Kmen je obvykle rovný a přiměřeně válcovitý, ale v exponovaných pobřežních situacích může být křivý a/nebo nakloněný. Opěry, jsou-li přítomny, jsou až 3 m (10 stop) na výšku, proměnlivé, rovné až zakřivené, tlusté až tenké, někdy se větví. U velkých stromů se mohou vyvinout velké, občas se rozvětvující pilíře a často mají zkroucené, naklánějící se kmeny.Copyright © Všechna práva vyhrazena.