Beluntas
(Pluchea indica)
LÉČIVÉ ÚČINKY
Benefity listů beluntas pro lidské zdraví, jsou známy již stovky let. Díky obsahu různých účinných látek v něm jsou listy beluntas široce používány jako tradiční lék v několika zemích jihovýchodní Asie, zejména v Thajsku, Indonésii a Malajsii. Tento list ve tvaru zubu je jednou z vysoce výživných bylinných rostlin, o kterých se věří, že jsou schopné léčit různá chronická onemocnění.
Výhody listů beluntas nelze oddělit od nutričního obsahu, který je v nich bohatý. Tento extrakt z listů je známý tím, že obsahuje vlákninu, vápník, beta karoten a různé druhy antioxidantů, jako je kyselina chlorogenová, kyselina kávová, kvercetin a flavonoidy, které jsou dobré pro zdraví.
Nejen to, listy beluntas jsou také považovány za látky s protizánětlivými, antibakteriálními, protirakovinnými a přírodními účinky na bolest. Tyto vlastnosti jsou podpořeny různým obsahem bioaktivních látek v něm.
Obecný popis:
Pluchea indica je druh kvetoucí rostliny z čeledi hvězdnicovitých. Jeho běžná jména zahrnují indický camphorweed, indický bleabane a indický pluchea. Pochází z částí Asie a Austrálie a je rozšířen na tichomořských ostrovech jako zavlečený a často invazivní druh. Tento druh se kříží s Pluchea carolinensis, když obě rostliny rostou společně, čímž vzniká hybrid, který byl pojmenován Pluchea.
Tento druh je rozvětvený keř vysoký až 2 metry. Ozubené oválné listové čepele jsou papírové, ale ne tenké, a často mají jemný povlak chloupků. Květní hlávky rostou v hustých hroznech v paždí listů a na koncích větví. Růžově fialové kvítky mají dlouhé, vyčnívající styly. Kvítky podél okrajů hlavy produkují ovoce. Tělo plodu je milimetr dlouhé s bílým pappusem dlouhým asi 5 milimetrů. Semena jsou rozptýlena po větru.
Rostlina často roste ve vlhkém slaném pobřežním stanovišti, jako jsou brakické bažiny a mangrovy. Ačkoli není příliš konkurenceschopný s jinou flórou, může snadno kolonizovat pobřežní stanoviště a ovlivnit původní a kulturní rostliny. Mění stanoviště vodních ptáků. V Nové Kaledonii, kde byl vysazen v roce 1967, je považován za invazivní.
Copyright © Všechna práva vyhrazena.