Vítejte na stránkách

Betel

(Piper betle)

LÉČIVÉ ÚČINKY


  • Má antimikrobiální látky
  • Pomáhá při hojení ran
  • Antiastmatický prostředek
  • Pomáhá překonat depresi
  • Zlepšuje zdraví ústní dutiny
  • Antidiabetický prostředek
  • Snižuje vysokou hladinu cholesterolu
  • Protirakovinný prostředek


Listy betelu se používají hlavně jako osvěžovač úst a jsou také dobře známé pro léčbu mnoha přenosných a nepřenosných nemocí, jako je nachlazení, kašel, průduškové astma, revmatismus, žaludeční algie a používají se k léčbě dalších onemocnění, jako je zápach z úst, vředy a abscesy, zánět spojivek, zácpa, otoky dásní, řezné rány...


Obecný popis: 

Betelový list se pěstuje převážně v jižní a jihovýchodní Asii, od Pákistánu až po Papuu-Novou Guineu. Potřebuje kompatibilní strom nebo dlouhou tyč na podporu. Betel vyžaduje dobře odvodněnou úrodnou půdu. Pro její pěstování jsou nevhodné podmáčené, zasolené a alkalické půdy.


V Bangladéši farmáři zvaní barui připravují zahradu zvanou barouj, ve které se pěstuje betel. Barouj je oplocený bambusovými tyčemi a kokosovými listy. Půda se orá do brázd o délce 10 až 15 m, šířce 75 cm a hloubce 75 cm. Olejové výpalky, hnůj a listí se důkladně zapracují do ornice brázd a dřevěného popela. Řízky se vysazují na začátku monzunového období.


Pro úspěšné pěstování této plodiny je nezbytný správný stín a zavlažování. Betel potřebuje neustále vlhkou půdu, ale neměla by tam být nadměrná vlhkost. Zavlažování je časté a mírné a stojatá voda by neměla zůstat déle než půl hodiny.


Do rýh se ve čtrnáctidenních intervalech nanáší sušené listí a dřevěný popel a kropí se kejda z kravského hnoje. Aplikace různých druhů listů v měsíčních intervalech se považuje za výhodnou pro růst betelu. Za tři až šest měsíců dosáhne réva 150 až 180 cm výšky a rozvětví se. Sklizeň začíná tím, že farmář utrhne list a jeho řapík pravým palcem. Sklizeň trvá 15 dní až jeden měsíc. Závod na výrobu betelu se dostal do výzkumných laboratoří mnoha bangladéšských společností zabývajících se chemií a výživou potravin.


Sklizené listy se konzumují lokálně a exportují do jiných částí Asie, na Střední východ, do Evropy a Ameriky. Betel se pěstuje a pěstuje jako důležitá plodina na venkově v Bangladéši


Betel je liána z čeledi Piperaceae, která zahrnuje pepř a kava. Betelový list je většinou konzumován v Asii a jinde ve světě některými asijskými emigranty jako betel quid nebo v paan, s arekovým ořechem a/nebo tabákem.


V Indii a na Srí Lance je svazek betelových listů tradičně nabízen jako známka úcty a příznivých začátků v tradiční indické kultuře. Mezi příležitosti patří zdravení starších při svatebních obřadech, oslava Nového roku a nabízení plateb lékařům a astrologům (kteří jsou na poděkování za požehnání nabízeni peníze a/nebo arekové ořechy umístěné na snopu listů).


Betel je stálezelená, dvoudomá trvalka s lesklými srdčitými listy a bílou jehnědou. Rostlina betel pochází z jižní a jihovýchodní Asie.


Copyright © Všechna práva vyhrazena.