Vítejte na stránkách

Moringa olejodárna

( Moringa oleifera )

LÉČIVÉ ÚČINKY


 • Zmenšuje otoky a hojí rány.
 • Chrání játra a řeší potíže se štítnou žlázou.
 • Pomáhá při žaludečních problémech.
 • Posiluje kosti.
 • Doporučuje se osobám trpícím neurodegenerativními chorobami.
 • Zvyšuje imunitu a působí antibakteriálně.
 • Působí pozitivně při diabetu, anémii a astmatu.
 • Vyživuje pleť i vlasy.
 • Snižuje riziko vzniku ledvinových, žlučníkových a močových kamenů.
 • Má příznivý vliv na kardiovaskulární systém.
 • Pomáha při redukci váhy.


Áyurvédská medicína doporučuje moringu skoro až na 300 různých nemocí. Proto se označuje jako víceúčelová nebo jako superpotravina, jelikož se obsahové látky dají snadno zužitkovat. Listy a šťáva z listů moringy se v rámci lidové medicíny používá k hojení očí při mechanickém poškození, při alergiích, astmatu, při potížích s nadýmáním, proti stárnutí, vysokému tlaku, ztrátě krve, bronchitidě, choleře, kolitidě, cukrovce, průjmu, zánětů a bolestech hlavy .

V jihovýchodní Asii léčitelé doporučují moringu proti revmatismu, tuberkulóze, nervozitě, šerosleposti, poruchách sluchu, nevolnosti, zácpě, virovým infekcím a malnutrici. Jiná kultura užívá lokálně moringu olejodárnou při akné nebo k podpoře hojení ran a bércových vředů.


Moringa olejodárná obsahuje vysokou koncentraci vitaminu E, o kterém se dlouho ví a byl prokázán antioxidační efekt. Obsahuje také velkou koncentraci beta-karotenu, což je látka velice blízká vitaminu A, který pomáhá světločidným buňkám na žluté skvrně oční sítnice. Navíc s obsahem vitaminu A je moringa vhodný zdroj látek při potížích se zrakem nebo při unavených očí.

Obsahové látky moringy jsou doporučované u těhotných pro jejich větší kvantitativní i kvalitativní metabolickou potřebu. Kvůli velkým hormonálním a duševním změnám se moringa doporučuje ženám středního věku. Spolu s vhodnou stravou by měl pomáhat s výkyvy pohlavních hormonů u žen s menopauzou.


Obecný popis:

Nejčastěji se moringa vyskytuje volně v přírodě jako opadavý strom s kmenem o šířce až 30 cm rostoucí do výšky maximálně 13 nebo 14 metrů. Strom má povislé křehké větve a řídkou, neuspořádanou korunu, kůra má hnědou barvu. Moringa olejodárná roste velice rychle, někdy se popisuje až metr za rok, spadá do opadavých stromů, ale může být i vždyzelený neopadavý. Na počátku kořenového systému se nachází hlíza, která rostlině pomáhá přežít suchá období.

Větve moringy olejodárné jsou dlouhé, listy jsou sudozpeřené nebo lichozpeřené, střídavé, řapíkaté, žlaznaté a dlouhé až 60 cm ve tvarech eliptických, vejčitých nebo zaoblené do tvaru klínku. Květy jsou krémově bílé nebo žluté oboupohlavné asi 2 cm velké a uspořádané do 30-35 cm dlouhých lat. První období květu je od února až do dubna a druhé poté v září, mezitím může moringa olejodárná průběžně vykvétat a nést plody. Plodem je béžová až růžová, časem zelená až hnědá pokroucená trubice, tobolka tvaru lusku, která se může prodloužit do délky až 20 cm a šířky asi 3 cm a ve které je až 20 olejnatých semen.


Copyright © Všechna práva vyhrazena.