Vítejte na stránkách

Lemongrass

(Cymbopogon)

LÉČIVÉ ÚČINKY


Detoxikuje organismus a posiluje imunitu.

Odbourává nežádoucí cholesterol a srovnává hladinu cukru v krvi.

Pomáhá při problémech se žaludkem a dýcháním.

Má blahodárný vliv na lymfatický systém.

Má protizánětlivé účinky.

Snižuje horečky a tlumí bolest.

Uklidňuje nervový systém a potlačuje nespavost.

Působí dobře na podrážděnou pleť a nejrůznější otoky

  • Urychluje hojení ran a doporučuje se lidem nakaženým zlatým stafylokokem.
  • Zjemňuje ženské obtíže spojené s menstruací a přechodem.


Svěží vůně citronu, jemná chuť a všestranné pozitivní účinky na náš organismus. Její vůni si často užíváme prostřednictvím kosmetiky, už méně se nám ale dostává do našich jídelníčků.


Citronová tráva, které mnoho lidí už neřekne jinak než lemongrass, je původem z tropických oblastí Asie. Příjemná citrusová chuť připomíná léto a pohodové teplé večery, není ale tak trpká jako citron a je o poznání sladší. I to je důvod, proč bývá často užívána vasijské, zejména v thajské kuchyni. VIndii je zase od nepaměti používána pro své léčivé účinky a je stálicíájurvédské medicíny.


Jaké účinky na zdraví citronová tráva pronáší:


1. Podpora trávení

Chladivá energie citronové trávy pomáhá zklidnit žaludek a udržuje trávicí funkce vnormálu. Obsahujecitral, kterýpomáhá správnému trávení. Proto je výhodné popíjet čaj zcitronové trávy např. po večeři. V tradičníčínské medicíně představuje se používá na všechny žaludeční problémy, a také pro zmírnění nadýmání a odeznění zácpy.


2. Velké množství antioxidantů

Takto připravený čaj je nabitý antioxidanty. Pomáhá při odvádění odpadních látek z těla a uvolňuje zadržování tekutin.


3. Regulace vysokého krevního tlaku

Vysoké množství draslíku pomáhá snižovat krevní tlak. Podporou krevního oběhu zároveň napomáhá čištění jater. Zároveň omezuje vstřebávání cholesterolu ze střev, čímž podporuje celkové zdraví srdce.


4. Zrychlení metabolismu

Citronová tráva je skvělým doplňkem zdravého jídelníčku. Zlepšuje trávení, čímž zrychluje metabolismus. Ve zprávě zveřejněné v časopise American Journal of Clinical Nutrition v roce 2013 se uvádí, že polyfenoly nacházející se v rostlinách-bylinách a obsah kofeinu v čaji zvyšují využití energie a to nejen podpořenímoxidace mastných kyselin. Jinými slovy, pravidelné pití lehce stimuluje metabolismus a nenechá ho zahálet.


5. Proti nachlazení i chřipce

Antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky citronové trávy pomáhají vboji snachlazením i s virovou chřipkou. Chcete se např. zbavit protivného hlenu? Uvařte si citronovou trávu společně shřebíčkem, špetkou kurkumy a čajovými lístky. Pro zmírnění projevů nachlazení ji zase nakombinujte slístky tulsi čaje a kardamomem. Jedná se o směs využívanou vájurvédské medicíně.


6. Zmírnění menstruačních bolestí

Uklidňující účinky citronového čaje poskytují úlevu od menstruačních bolestí.

Diabetici, těhotné a kojící ženy pozor

Přeci jen jedno upozornění na závěr. Je známo, že citronová tráva snižuje hladinu cukru vkrvi. Diabetici by proto její konzumaci raději měli konzultovat slékařem. Stejné doporučení se týká i těhotných a kojících žen. Ty by se konzumaci citronové trávy měly vyhnout kvůli působení některých vní obsažených látek.

Copyright © Všechna práva vyhrazena.