Vítejte na stránkách

Kurkuma bílá

(Curcuma zedoaria)

LÉČIVÉ ÚČINKY


  • Pomáhá detoxikovat, zabíjí bakterie a dokonce i parazity, pokud jsou v ní obsaženy.
  • Je prospěšná při infekčních zápalech či toxickém poškození jater.
  • Napomáhá k lepšímu trávení tuků. 
  • Pomáhá při nemocech žaludku, žlučníku a střev a při potížích s nadýmáním.
  • Pomáhá také snižovat cholesterol a tím i riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. 
  • Čistí krev, posiluje srdce a významně také podporuje mozkové kognitivní funkce, zejména u starších lidí.


Léčivé účinky kurkumy jsou známy již více než 6000 let. S velkou oblibou byla využívána už v ajurvédské medicíně, a to zejména jako hlavní prostředek k léčbě srdečních a jaterních potíží.

Kurkuma, neboli indický šafrán, je koření získané z pomletého sušeného oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa).

Původem pochází z jižní Asie a je charakteristická výraznou žlutou barvou a zemitou, jemně pepřovitou, až nahořklou chutí. Typické žluté zbarvení způsobuje složka zvaná kurkumin. Tato látka má kromě širokého využití v potravinářském průmyslu také významné léčebné vlastnosti, díky nimž je kurkuma označována za indický životabudič.


Kurkumin má totiž vynikající protizánětlivé účinky a je silným antioxidantem. Proto je považován za silné přírodní antibiotikum.


* Pomáhá detoxikovat potravu, zabíjí bakterie a dokonce i parazity, pokud jsou v ní obsaženy. Celkově zlepšuje kvalitu potravy a jeho jemně pálivá chuť stimuluje zažívání.


* Kurkumu je tedy vhodné přidávat do jídel při infekčních zápalech či toxickém poškození jater, neboť kurkumin na sebe váže i hluboko uložené toxiny, čímž urychluje očistu a regeneraci jaterní tkáně. Zvyšuje se tak i tvorba a tok žluče, což vede k lepšímu trávení tuků.


* Kurkuma je pro svou schopnost vázat toxiny doporučována i při lehké otravě z vody či jídla, při nemocech žaludku, žlučníku a střev a při potížích s nadýmáním.


* Pomáhá také snižovat cholesterol a tím i riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Čistí krev, posiluje srdce a významně také podporuje mozkové kognitivní funkce, zejména u starších lidí. Je to zjednodušeně řečeno velmi účinný mozkový doping. Antioxidanty obsažené v kurkumě navíc prokazatelně napadají karcinogeny. Dokáží potlačit časný vývoj rakovinotvorných buněk, zastavit rozšiřování onemocnění a podpořit vlastní obranný systém organismu.


* V Indii je kurkuma také široce využívána v péči o pleť a při léčbě kožních problémů. Indické ženy si oplachují tvář ve vodě s kurkumou, neboť kurkuma zanechává na pokožce zlatavou zář a chrání pleť před akné, ekzémy a podobnými kožními neduhy. Reguluje totiž činnost mazových žláz, zlepšuje prokrvení, podporuje tvorbu kolagenu a přispívá k celkové regeneraci kůže. Udržuje pleť mladistvou a elastickou. Přispívá k projasnění a zlepšení kvality pokožky.


* Má také mírně svíravý účinek a při zevním použití přímo na ránu je úžasná na řezná poranění, pohmožděniny a modřiny. Urychluje hojení, čistí odumřelou a poškozenou tkáň a podporuje růst nových a zdravých buněk. Nápoj z vody smíchané s kurkumou je používán k neutralizaci otravy po uštknutí hadem či kousnutí pavoukem. Roztok z kurkumy pomáhá také odstranit z kůže parazity.


* Kromě svých antioxidačních vlastností je kurkuma také výborným antiseptikem. Látky v ní obsažené tlumí zánětlivé procesy a předpokládá se, že stimulují rovněž tvorbu kortizonu v nadledvinkách, který působí proti zánětům a podporuje léčivé procesy. Kurkuma se proto doporučuje požívat při artritidě a problémech s klouby. Zmírňuje ztuhlosti, otoky kloubů a slouží ke zlepšení jejich pohyblivosti.

Kurkuma celkově zvyšuje obranyschopnost, odolnost a regeneraci organizmu. Podporuje imunitu a přináší úlevu i při emočním napětí a depresi. Příznivě tak ovlivňuje nejen vitalitu těla, ale také psychiku a duševní pohodu.


* Kromě svých úžasných léčebných vlastností má kurkuma také široké využití v potravinářství. Používá se jako barvivo do pokrmů, například k dobarvení bezvaječných těstovin, sýrů, omáček apod. Slouží také jako konzervační prostředek, jelikož ničí bakterie a parazity obsažené v potravinách. Je prokázáno, že dokáže zahubit i bakterie salmonely. Její chuť navíc není příliš pálivá a je tedy vhodná do pokrmů i pro ty, kteří nemají rádi příliš pálivé či aromatické koření.

Copyright © Všechna práva vyhrazena.