Pupečník asijský - gotu kola
(Centella asiatica)
LÉČIVÉ ÚČINKY
Gotu kola se také v některých léčebných směrech využívá k léčbě únavy, stresu, úzkosti, deprese, psychiatrických onemocnění, dále např. Alzheimerovy choroby, ke zlepšení paměti, mentálního výkonu a k podpoře logického uvažování. Další lidoví léčitelé doporučují gotu kola při epilepsiích, senilitě a předčasném stárnutí organismu. Na gotu kola se pohlíží jako na mozkové tonikum, které podporuje inteligenci a schopnost deduktivního přemýšlení. Zdá se také, že přímo posiluje činnost nadledvinek, tím napomáhá při boji a toleranci stresu a depresí, navyšuje libido, oddaluje a snižuje riziko zhroucení a zlepšuje reflexy.
Lidová medicína podává gotu kola navíc k urychlení hojení ran, traumatům, ke zlepšení prokrvení žil (včetně varixů) a rozpuštění krevních sraženin v dolních končetinách (zlepšení periferního prokrvení). Ze zkušeností dále vyplývá, že je gotu kola výborným prostředkem při hojení ran a doporučuje se i k dozahojení tkáně po úrazech. Existují (na internetu dostupné) důkazy od místních lékařů, že gotu kola pomáhá hojení a reparaci jizev. K zevnímu použití se gotu kola přikládá ve formě obkladů při různých formách psoriázy - zaznamenáno u několika pacientů s formou psoriasis punctata (kdy papulky jsou malé).
Obecný popis:
Pupečník asijský je vytrvalá bylina obdařená okrouhlými listy na dlouhých řapících. Má plazivý charakter a její schopnost tvořit souvislý zelený koberec plně vystihuje slovní přirovnání - půdopokryvná. Pětičetné bílé květy pupečníku se shlukují v okoličnatém květenství. Plodem je žebrovaná dvounažka přirozeně se rozpadající na dvě oválná semena.
Pupečník vyžaduje teplé vlhké prostředí, obývá tedy hojně bahnité až bažinaté půdy. Pupečník pochází z oblasti Indie, lze ho též nalézt v dalších jihoasijských státech či na ostrovním Madagaskaru. Pupečník se též může výjimečně objevit i na suchých půdách či skalách až do výšky 2500 metrů nad mořem.
Copyright © Všechna práva vyhrazena.