Vítejte na stránkách

Binahong - Hlíznatka

(Anredera cordifolia)

LÉČIVÉ ÚČINKY


  • Infekce
  • Onemocnění jater
  • Žaludeční potíže
  • Dýchací problémy
  • Kardiovaskulární poruchy
  • Hojení ran
  • Hojení po porodu
  • Otoky
  • Snížuje revmatoidní artritidu


Binahong ( Anredera cordifolia ) má pravděpodobně několik tisíc let dlouhou tradici léčebného použití v Číně, na Tchaj-wanu a v Koreji. Po mnoho let byl také používán jako lidový lék v některých oblastech jihovýchodní Asie a Jižní Ameriky. Na konci minulého století byly na Tchaj-wanu a v Číně zahájeny vědecké studie rostlinné chemie a farmakologických účinků.  


Listy a stonky Anredera cordifolia jsou popsány jako: antioxidační, antimikrobiální, antibakteriální, protiplísňové, antivirové, protizánětlivé, analgetické, protivředové, gastroprotektivní, žaludeční, hepatoprotektivní, nefroprotektivní, diuretické, antidiabetické, antihypertenzní, hypolipidemické, protirakovinné (cytotoxické a antimutagenní), stimulant hojení ran, hemostatikum, antiparazitikum a antiobezitikum.


Obecný popis: 

Binahong - A. cordifolia je sukulentní popínavá rostlina původem z Jižní Ameriky, která se ukázala jako velmi invazivní v několika zemích, kde byla zavlečena, zejména v Austrálii a na tichomořských ostrovech, ale také jinde. Dusí přízemní vegetaci a svými dužnatými listy a produkcí silných vzdušných hlíz je tak těžký, že snadno láme větve a dokáže polámat i celé stromy. Ukázalo se, že je velmi škodlivým plevelem ve vlhkých lesích, zakrývá půdu a obaluje korunu, omezuje světlo a brání klíčení původních rostlin. A. cordifolia byla různě popisována jako ‚ničivý plevel‘, který dokáže ‚zničit deštný prales‘. Ukázalo se, že je velmi obtížné ji kontrolovat, ale nedávné pokroky v oblasti biologické kontroly ukázaly potenciál po uvolnění první látky v Austrálii v roce 2011.


Anredera cordifolia se může rozmnožovat proliferací hlíz a také z fragmentů oddenků, které mohou být odlomeny. Ačkoli tento druh má samčí i samičí květy, zřídka se rozmnožují pohlavně a produkují semena. Tento druh se často šíří vlastním vegetativním růstem, ale může být snadno transportován lidskou činností. Pokud úlomky skončí ve vodních cestách, lze je tímto způsobem snadno přepravit na nová místa.

Copyright © Všechna práva vyhrazena.