Vítejte na stránkách

Anona ostnitá

(Annona muricata )

LÉČIVÉ ÚČINKY


  • Je užitečná jako doplněk léčby rakoviny různého typu.
  • Odstraňuje z těla škodlivé látky.
  • Obsahuje antioxidanty a zvyšuje imunitu.
  • Funguje proti parazitům, virům i bakteriím.
  • Má protizánětlivé účinky, urychluje hojení ran a potlačuje bolest.
  • Tlumí pocity úzkosti a deprese.
  • Prospívá srdci a játrům.
  • Užívá se jako prevence vzniku žaludečních vředů.
  • Zlepšuje kvalitu spermií.
  • Upravuje krevní tlak a hladinu glukózy.


Lidová medicína doporučuje užívání gravioly při infekčních onemocněních způsobených bakteriemi a parazitickými organismy. Domorodí léčitelé běžně podávají výluh z listů nebo semen gravioly při virových onemocněních, zejména při oparech-herpes. 


Několik vědeckých prací studovalo vliv obsahových látek gravioly na možné zastavení některých druhů rakovinných buněk. Lidová medicína vychvaluje graviolu jako prostředek k zabíjení rakovinných buněk a zastavení růstu nádorů.

GRAVIOLA, je také účinný antioxidant a imunostimulant při nachlazení, mírných virózách, dále při asthmatu a při poruchách imunitní odpovědi.


Není také ani náhodou, že se v tradičním pojetí podává graviola při kašli nebo zánětech (nosu, nosohltanu a hltanu). Někteří lidé si graviolu vychvalují k dosažení odpočinku a k relaxu duše a těla. Vychází se z lidové tradice, kdy byla graviola používána ke zmírnění depresí a úzkostlivých stavů. U větších dětí se graviola využívala ke snížení horečky, zklidnění svalových křečí, při vředových chorobách a k podpoře trávení.


OBECNÝ POPIS: 

Láhevník ostnitý je malý, vzpřímený, ale zároveň i bohatě rozvětvený, stálezelený strom. Dosahuje výšky 3-10 metrů. Vyznačuje se hladkou, tmavě hnědou kůrou, která se u starších stromů může měnit ve vrásčitou. Větve mají sametově plstnatý povrch. Obrůstají 3-7 cm širokými a 8-16 cm dlouhými lesklými, zelenými listy, které se směrem ke špičce se zužují.

Strom kvete na jaře po dobu až 6 týdnů. Tmavě hnědé nebo purpurové třílaločné květy vyrůstají po dvou nebo větším počtu.

Plod je 20-30 cm dlouhý a připomíná protáhlou šišku. Může vážit až 0,5 kg. Povrch plodu je pokrytý měkkými ostny. Nejprve má zelenou barvu, která se po dozrání mění ve žlutozelenou a následně hnědou. Dužina plodu je mírně nakyslá a má krémovou konzistenci. Její chuť připomíná kombinaci jahod s banánem. Semena, která se v dužině nacházejí, jsou jedovatá a před konzumací je nutné je odstranit.


POUŽÍVÁNA ČÁST ROSTLINY: 

LISTY 

KŮRA STROMU

PLOD

Copyright © Všechna práva vyhrazena.