Vítejte na stránkách

Právenka latnatá ( Andrographis paniculata)

LÉČIVÉ ÚČINKY


 • Akutní zánět horních cest dýchacích, údajně nejsilnější léčivá rostlina na léčbu nemoci SARS-Cov-2 (koronavirus Covid-19)
 • Pomáhá při léčbě běžného nachlazení a chřipky.
 • Vazodilatační účinky ("roztahuje cévy")
 • Usnadňuje vykašlávání (účinná látka z právenky je základem léku Bromhexin!!!)
 • Léčí infekční onemocnění.
 • Odstraňuje průjem a úplavici.
 • V minulosti byla použita jako léčba malárie.
 • Stimuluje přirozený imunitní systém těla.
 • Má protizánětlivé účinky.
 • Pomáhá předcházet vzniku krevní sraženiny.
 • Má antioxidační vlastnost.Jaké účinné látky právenka obsahuje?

Nejúčinnější obsaženou látkou je vasicin. Chinazolinalkaloidy (mimo jiné vasicin neboli peganin), nepříjemně páchnoucí éterický olej, vysoký obsah minerálních látek.

 

Účinky na zdraví:

Využití drogy při onemocnění dýchacích orgánů pochází z ayurvédské medicíny. Výtažky z listů rozšiřují vlásečnice, usnadňují vykašlávání a uvolňují křeče. Nejúčinnější obsaženou látkou je vasicin. Na začátku 60. let 20. století se na základě chemické struktury tohoto alkaloidu podaři l o syntetizovat nyní hojně užívaný bromhexin, který rozpouští hleny, a pozděJi ambroxol. Tinktura z rostliny se oužívá při akutních zánětech dýchacích cest a senné rýmě.


Dle nejnovějších zkušeností se zdá, že je tato léčivá rostlina velmi účinná na infekce koronavirem Covid-19, tedy na nemoc s názvem SARS-Cov-2. 


Jako domorodé zdroje léků se používají léčivé rostliny od starověku. Právenka latnatá je léčivá rostlina používaná po celém světě. Rostlina se tradičně používá k léčbě nachlazení, průjmu, horečky způsobené několika infekčními příčinami, žloutenky, jako tonikum zdraví pro játra a kardiovaskulární zdraví a jako antioxidant. Používá se také ke zlepšení sexuálních dysfunkcí a slouží jako antikoncepce. Všechny části této rostliny se používají k extrakci aktivních fytochemikálií. Právenka latnatá je léčivá bylina používána v tradiční medicíně jako protizánětlivá a antibakteriální. Andrographolide, hlavní aktivní složka rostliny, vykazuje různé farmakologické aktivity, včetně protizánětlivých, protirakovinných, antiobezitních, antidiabetických a dalších. Nedávné studie ukázaly, že andrographolid byl potenciálním anti-HIV terapeutickým činidlem


Během pandemie covidu-19 v prosinci 2020 ministerstvo zdravotnictví v Thajsku schválilo použití rostlinného extraktu pro pilotní a alternativní léčebný program raných stadií koronavirové infekce. Léčba byla původně k dispozici v pěti státních nemocnicích dobrovolně pro osoby ve věkové skupině od 18 do 60 let s nízkými příznaky. Ministerstvo uvedlo, že rostlinný extrakt může potlačit virus a snížit závažnost zánětu, což v té době ukázaly pokusy na lidech, kdy se stav pacientů zlepšil během tří dnů po léčbě bylinou bez vedlejších účinků, pokud byla dodržena indikace. 


POZOR: Ženy, které jsou těhotné, kojí nebo předpokládají, že budou těhotné, by neměly tuto bylinu používat.


Obecný popis:

Bylina dorůstá do výšky 30–110 cm ve vlhkém a stinném prostředí. Štíhlá tmavozelená lodyha má v průřezu čtvercový tvar s podélnými rýhami. Listy mají rozměry až 8 cm na délku a 2,5 cm na šířku. Květy rostliny jsou malé a narůžovělé. Plodem je tobolka dlouhá asi 2 cm a široká několik milimetrů.[2] Obsahuje mnoho žlutohnědých semen. Právenka latnatá kvete v období záříprosinec.


Vyskytuje se v tropických asijských zemích, často v izolovaných místech. Právenku latnatou lze nalézt na různých místech, pláně, stráně, pobřeží i narušené a obdělávané oblasti, jako jsou komunikace a farmy. Přirozeným prostředím rostliny je oblast celé jižní Indie a na Srí Lance, které jsou možným centrem přirozeného původu a rozmanitosti druhu. Bylina je pěstovaná v severních částech Indie, Jávy, Malajsie, Indonésie, západní Indie i v Americe. Vyskytuje se také na Filipínách, v Hongkongu, Thajsku, Bruneji, Singapuru a dalších částech Asie.

Copyright © Všechna práva vyhrazena.