Právenka latnatá ( Andrographis paniculata)
LÉČIVÉ ÚČINKY
Jaké účinné látky právenka obsahuje?
Nejúčinnější obsaženou látkou je vasicin. Chinazolinalkaloidy (mimo jiné vasicin neboli peganin), nepříjemně páchnoucí éterický olej, vysoký obsah minerálních látek.
Účinky na zdraví:
Využití drogy při onemocnění dýchacích orgánů pochází z ayurvédské medicíny. Výtažky z listů rozšiřují vlásečnice, usnadňují vykašlávání a uvolňují křeče. Nejúčinnější obsaženou látkou je vasicin. Na začátku 60. let 20. století se na základě chemické struktury tohoto alkaloidu podaři l o syntetizovat nyní hojně užívaný bromhexin, který rozpouští hleny, a pozděJi ambroxol. Tinktura z rostliny se oužívá při akutních zánětech dýchacích cest a senné rýmě.
Dle nejnovějších zkušeností se zdá, že je tato léčivá rostlina velmi účinná na infekce koronavirem Covid-19, tedy na nemoc s názvem SARS-Cov-2.
Jako domorodé zdroje léků se používají léčivé rostliny od starověku. Právenka latnatá je léčivá rostlina používaná po celém světě. Rostlina se tradičně používá k léčbě nachlazení, průjmu, horečky způsobené několika infekčními příčinami, žloutenky, jako tonikum zdraví pro játra a kardiovaskulární zdraví a jako antioxidant. Používá se také ke zlepšení sexuálních dysfunkcí a slouží jako antikoncepce. Všechny části této rostliny se používají k extrakci aktivních fytochemikálií. Právenka latnatá je léčivá bylina používána v tradiční medicíně jako protizánětlivá a antibakteriální. Andrographolide, hlavní aktivní složka rostliny, vykazuje různé farmakologické aktivity, včetně protizánětlivých, protirakovinných, antiobezitních, antidiabetických a dalších. Nedávné studie ukázaly, že andrographolid byl potenciálním anti-HIV terapeutickým činidlem
Během pandemie covidu-19 v prosinci 2020 ministerstvo zdravotnictví v Thajsku schválilo použití rostlinného extraktu pro pilotní a alternativní léčebný program raných stadií koronavirové infekce. Léčba byla původně k dispozici v pěti státních nemocnicích dobrovolně pro osoby ve věkové skupině od 18 do 60 let s nízkými příznaky. Ministerstvo uvedlo, že rostlinný extrakt může potlačit virus a snížit závažnost zánětu, což v té době ukázaly pokusy na lidech, kdy se stav pacientů zlepšil během tří dnů po léčbě bylinou bez vedlejších účinků, pokud byla dodržena indikace.
POZOR: Ženy, které jsou těhotné, kojí nebo předpokládají, že budou těhotné, by neměly tuto bylinu používat.
Obecný popis:
Bylina dorůstá do výšky 30–110 cm ve vlhkém a stinném prostředí. Štíhlá tmavozelená lodyha má v průřezu čtvercový tvar s podélnými rýhami. Listy mají rozměry až 8 cm na délku a 2,5 cm na šířku. Květy rostliny jsou malé a narůžovělé. Plodem je tobolka dlouhá asi 2 cm a široká několik milimetrů.[2] Obsahuje mnoho žlutohnědých semen. Právenka latnatá kvete v období září až prosinec.
Vyskytuje se v tropických asijských zemích, často v izolovaných místech. Právenku latnatou lze nalézt na různých místech, pláně, stráně, pobřeží i narušené a obdělávané oblasti, jako jsou komunikace a farmy. Přirozeným prostředím rostliny je oblast celé jižní Indie a na Srí Lance, které jsou možným centrem přirozeného původu a rozmanitosti druhu. Bylina je pěstovaná v severních částech Indie, Jávy, Malajsie, Indonésie, západní Indie i v Americe. Vyskytuje se také na Filipínách, v Hongkongu, Thajsku, Bruneji, Singapuru a dalších částech Asie.
Copyright © Všechna práva vyhrazena.